SSL (Secure Socket Layer) jest to powszechnie przyjęty protokół sieciowy, wykorzystywany do bezpiecznych połączeń w Internecie. Pozwala na nawiązywanie bezpiecznych połączeń pomiędzy serwerem a przeglądarką internetową. SSL jest protokołem uniwersalnym, jego twórcy zaprojektowali go tak aby mogły z niego korzystać protokoły aplikacyjne (HTTP, FTP, telnet itp.). Natomiast jeżeli potrzebujemy rozwiązania pozwalającego na szyfrowanie wiadomości e-mail, protokół SSL również nam w tym pomoże.
W dzisiejszych czasach coraz chętniej dokonujemy zakupów w sklepach online, przelewamy pieniądze, przesyłamy dane osobowe czy rozliczamy się z Urzędem Skarbowym. Bez posiadania SSL każda z tych czynności byłaby potencjalnie niebezpieczna, narażała by na ataki hakerskie, prowadzące do wycieku danych osobowych, lub utraty środków na koncie.
SSL nie jest oczywiście obowiązkowy, jeśli liczymy każdy grosz możemy z niego zrezygnować, jednak lista potencjalnych zalet jest o wiele dłuższa niż chwilowe oszczędności, a w dłuższej perspektywie zamiast zaoszczędzić możemy sporo stracić, zwłaszcza dobre imię oraz renomę.
Główną i najważniejszą zaletą SSL jest bezpieczeństwo danych użytkowników. Dzięki zaawansowanemu szyfrowaniu i korzystaniu z zewnętrznych certyfikatów, ryzyko przechwycenia danych zabezpieczonych przez SSL jest naprawdę niskie.
SSL buduje wiarygodność strony, która ma wizerunek profesjonalnej, bezpiecznej. Jest to odbierane pozytywnie nie tylko przez użytkowników, lecz także przez roboty indeksujące Google, pozwala to na lepsze wyniki w tej wyszukiwarce.
Dla kogo certyfikat SSL jest niezbędny ? Na pewno dla właścicieli stron które w jakikolwiek sposób przetwarzają dane użytkowników (sklepy online, instytucje publiczne, placówki bankowe, strony urzędowe, duże korporacje itd.
Kolejnym ważnym aspektem za posiadaniem certyfikatu jest to, iż Google Chrome oznacza strony bez certyfikatu SSL jako niebezpieczne co z całą pewnością zmniejszy ilość użytkowników odwiedzających witrynę.